
Dowiedz się, co trzeba zrobić w razie rozładowania akumulatora.
Życie w ciągłym pośpiechu i z niezliczoną ilością zadań sprawi, że o czymś zapomnisz. Jednym z najczęstszych problemów przy uruchamianiu samochodu, zwłaszcza zimą, jest rozładowany akumulator. Dzieje się tak w wyniku błędu polegającego na wyłączeniu odbiornika prądu podczas postoju samochodu lub zanieczyszczenia styków akumulatora. Dowiedz się, co należy zrobić w przypadku rozładowania akumulatora!
Kiedy akumulator może się rozładować?
Przyczyn rozładowania akumulatora może być kilka. Najpierw należy sprawdzić czystość styków (uchwytów) w baterii, ponieważ gdy gromadzi się na nich osad i inne zanieczyszczenia, nie mają one pełnego prądu. Niewłaściwe użytkowanie i higiena baterii może spowodować ich samorozładowanie.
Innym powodem rozładowania akumulatora jest sytuacja, gdy urządzenie zużywające energię (światła, klimatyzacja) nie zostanie wyłączone do czasu wyłączenia silnika i zaparkowania samochodu. Może to prowadzić do sytuacji, w której akumulator nie ma skąd czerpać energii, ale musi być ona dostarczana do urządzenia lub urządzeń, które nie są wyłączone. Wystarczy kilka lub kilkanaście godzin, aby zastąpić baterię jej wcześniej zgromadzoną mocą.
Niskie temperatury, zwłaszcza mroźne, również pomagają w ładowaniu akumulatorów. Jak każda bateria, również bateria ma swoją żywotność, zazwyczaj 5 lat.
Co zrobić z rozładowanym akumulatorem?
Nie każdy chce lub może samodzielnie naprawić samochód, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest bezpośrednie wezwanie renomowanej stacji obsługi. Po takim zgłoszeniu pomoc drogowa
podjedzie na miejsce i uruchamia silnik za pomocą tzw. boostera lub (rzadziej) jump leadów i tłumaczy co zrobić, aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości. Po takim awaryjnym uruchomieniu należy sprawdzić, czy akumulator jest odpowiednio naładowany. Jeśli pomiar wykaże wartość pomiędzy 13,6-14,5 V a maks. 15 V, układ ładowania działa prawidłowo. Rozładowany w ten sposób samochód musi przejechać przynajmniej kilka kilometrów, aby akumulator miał szansę odnowić swoje zasoby energii. Jeśli pomiary akumulatora wykazują różne wartości, alternator jest prawdopodobnie uszkodzony i wymaga naprawy.
Jeśli chcesz rozwiązać problem samodzielnie, możesz spróbować naładować akumulator na dwa sposoby: poprzez usunięcie go z samochodu lub poprzez dostęp do innego źródła zasilania, ładując go na miejscu.
W pierwszym zalecanym przypadku baterię należy ładować za pomocą ładowarki o temperaturze pokojowej przez 12 do 24 godzin, aż do pełnego naładowania. Dopiero po tym czasie można go ponownie podłączyć w samochodzie.
Samodzielne podłączenie akumulatora do innego źródła zasilania (np. innego akumulatora), za pomocą kabli rozruchowych jest zarezerwowane dla osób znających się na mechanice i przestrzegających wszystkich zasad bezpieczeństwa. Można to zrobić, gdy warunki pogodowe są sprzyjające, tzn. nie ma silnych mrozów. Należy upewnić się, że silnik jest wyłączony podczas ładowania, jeśli użytkownik nosi okulary i rękawice. Po otwarciu pokryw silnika w obu samochodach należy najpierw podłączyć czerwony przewód dodatni do akumulatora sprawnego samochodu, w miejscu ze znakiem plusa. Drugi koniec przewodu powinien być oddalony od części metalowych i podłączony do dodatniego bieguna akumulatora rozładowywanego samochodu. Drugi czarny (ujemny) przewód jest przymocowany do ujemnej końcówki działającego akumulatora, a jego drugi koniec jest przymocowany do metalowej części, ciężarka, pod maską zepsutego samochodu. Następnym krokiem jest uruchomienie silnika jednego sprawnego samochodu i próba uruchomienia silnika drugiego samochodu. Po uruchomieniu pojazdu rozładowanego należy kable bezpiecznie oddzielić – nie dotykając ich razem.